10.08.2009 r.

Album
widoków Chrząstowa i Koniecpola
oraz Zakładów fabrycznych w Dominium
Hr RODRYGA POTOCKIEGO

udostępniony przez Pana Tadeusza Grudnia

Dziś możemy Państwu zaprezentować album szczególnych fotografii. Nadesłany został po apelu pani Agnieszki Sobalak dotyczącym próby zorganizowania przez TPK Biblioteki Koniecpolskiej zawierającej materiały dotyczące obszaru miasta i gminy Koniecpol. Ofiarodawcą pięknych skanów albumu jest Pan Tadeusz Grudzień, rodowity warszawiak, który interesuje się sprawami Koniecpola od dawna. Z nostalgią wspomina lata dzieciństwa kiedy z ciotką przyjeżdżał z Ulesia na czwartkowe targi do Koniecpola, kiedy z ojcem łowił ryby w pilickim upuście. Bywał w kościele św. Trójcy i w pałacu Potockich na Chrząstowie. O wiele częściej jednak spacerował przed pałacem Koniecpolskich na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Właśnie w stołecznym antykwariacie, w 1991 roku w trafił na zbiór fotografii pt. "Album widoków Chrząstowa i Koniecpola oraz Zakładów fabrycznych w Dominum Hr. Rodryga Potockiego". Album został wykonany przez zawodowego fotografa - pana Władysława Krajewskiego z Kielc. Ma rozmiary zbliżone do formatu A3, a każde zdjęcie jest na szczęście dokładnie opisane, co jednoznacznie identyfikuje dany obiekt. Mimo usilnych starań nie udało się dowiedzieć Panu Grudniowi, kto złożył tą cenną pamiątkę w antykwariacie. Album został wydany w 1875 roku z okazji "złotego wesela". Ślub młodej pary, przedstawionej na pierwszej fotografii, odbył się 12 października 1825 roku. Niestety, kim jest młoda para na razie nie wiemy. Być może przy pomocy internautów wyjaśnimy tę sprawę. Tymczasem zapraszamy Państwa do obejrzenia albumu tych bardzo interesujących fotografii.

1. Okładka 2. Strona tytułowa
3. Kościół w Chrząstowie 4. Pałac w Chrząstowie
5. Dom Leśniczego 6. Dom Rządcy w Chrząstowie
7. Most w Koniecpolu 8. Kościół i rynek w Koniecpolu
9. Koniecpol od zachodu 10. Apteka w Koniecpolu
11. Narzędzia ogniowe w Koniecpolu 12. Fryszerki w Chrząstowie
13. Fabryka od wschodu w Koniecpolu 14. Fabryka od zachodu w Koniecpolu
15. Walcownia w Koniecpolu 16. Mieszkanie Dyrektora fabryki w Koniecpolu
17. Gwoździarnia w Koniecpolu 18. Cmentarz w Koniecpolu

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Tadeuszowi Grudniowi za udostępnienie swojego zbioru. Okazuje się, że w ostatnim dwudziestoleciu robił to już wielokrotnie mając przeświadczenie, że jego materiały będą służyć szeroko pojętemu ogółowi. Tak wspomina ten okres:

"W 1991 roku byłem kilka razy w Koniecpolu, przekazałem Panu Sygitowi jako osobie urzędowej, która interesowała się historią Koniecpola kilkaset stron kserokopii dokumentów, o Koniecpolu. Były tam fragmenty i ksera całych książek, prasy, dokumenty z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, itp..."

Mamy nadzieję, że te i inne materiały trafią również do Biblioteki Koniecpolskiej organizowanej przez obecny Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Koniecpola i że będziemy mogli udostępnić je społeczności koniecpolskiej.

Jerzy Zakrzewski