Towarzystwo Przyjaciół Koniecpola - Koniecpol Zamkowa 27

Koniecpol 21.11.2008 r.

Bitwa pod Koniecpolem

300 lat
1708 - 2008

20 listopada 1708 r.

21 listopada 1708 roku, środa, Dzień Ofiarowania Najświętszej Marii Panny

10.00 - nadciągnęły oddziały Potockiego i zajęły miejsce naprzeciw oddziałów Rybińskiego w odległości 2km, zasłonięte nierównościami terenu.

Próby mediacji trwały długo,

NIKT NIE USTĄPIŁ ZE SWEGO STANOWISKA

13.00 Józef Potocki wydał rozkaz natarcia.

"I tak dla prywaty uderzono w kotły wojenne"

12 tysięcy wojska wylało się zza wzniesienia:

Atak Grudzińskiego i Śmigielskiego na prawe skrzydło wojska Rybińskiego przyniósł sukces. 35 chorągwi litewskich Pocieja zostało zmiecionych. Skrzydło zostało złamane. Jazda litewska rzuciła się do ucieczki. Śmigielski gonił Litwinów aż do miejskiego cmentarza. Grudziński wyparł ich w kierunku Pilicy, w okolice dzisiejszego Jagodzia.

Tylko 5 chorągwi Pocieja pozostało na polu bitwy i osłoniło środek szyku. Tu, rajtaria i dragonia Potockiego uderzyła na piechotę płk Sosnowskiego. Jej silny ogień zatrzymał ich jednak i zmusił do zatrzymania się.

Lewe skrzydło Rybińskiego, podobnie jak prawe, również było w opałach. Szyk załamał się pod atakiem chorągwi Dobrosołowskiego. Jednak tutaj Rybińskiemu udało się przejąć inicjatywę. W bok ścigającego nieprzyjaciela posłał chorągwie arkebuzerii i rozbił go. Jednocześnie uderzyło całe centrum Rybińskiego. O zwycięstwie zadecydowało natarcie Rybińskiego, które obeszło skrzydło grupy dowodzonej przez Potockiego, a następnie rozbiło je. Oddziały Potockiego rzuciły się do ucieczki.

16.00 Koniec bitwy, pogrom wojsk stronników Stanisława Leszczyńskiego i króla szwedzkiego Karola II.

Triumfował Rybiński popierający Augusta II, który kierował się własnymi interesami dynastycznymi.

Kto zwyciężył???

Niestety interes obcych mocarstw.

Przegrała POLSKA RACJA STANU.

Polska stała się narzędziem w rękach sąsiadów, którzy jeszcze walczyli między sobą, ale już niebawem mieli się porozumieć (w roku 1772, 1793 i 1795).

Dziś, po 300 latach, musimy pamiętać o tamtych dniach, by już nigdy brat nie podniósł ręki na brata. Niezgoda rujnuje - o tej oczywistej prawdzie nie wolno nam zapominać. Żyjemy w wolnym kraju, ale ta wolność nie jest zadana, o nią należy ciągle zabiegać. Interesy kraju, ogółu obywateli muszą być wartością najwyższą. Demokracja i działania poszczególnych partii politycznych mają służyć jednemu naczelnemu celowi, budowie silnego, zasobnego państwa i pomyślności jego wszystkich obywateli.

Jerzy Zakrzewski

Jedna z mogił poległych w bitwie - Stary Koniecpol Jedna z mogił poległych w bitwie - Stary Koniecpol