23.09.2011 r.

Gminne Dożynki 2011

Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się 4 września 2011 r. w Koniecpolu na terenie Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Niedziela przywitała wszystkich słoneczną, letnią pogodą – idealną na podziękowanie wszystkim rolnikom za trud ich pracy. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16:00 Mszą Świętą odprawioną w kościele Św. Michała Archanioła, którą koncelebrowali ks. Kazimierz Bogdał, ks. Ariel Szymiczek, ks. Mieczysław Robak i ks. Rafał Melak. W homilii podziękowano wszystkim rolnikom za wysiłek i poświęcenie w ich ciężkiej pracy, wspomniano też o aktualnej sytuacji w rolnictwie, i o tym jak ciężki dla rolników był ten rok. Modlitwie polecano także ofiary II wojny światowej w 72. rocznicę wybuchu. Po Mszy świętej delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem pacyfikacji mieszkańców Chrząstowa. Następnie korowód dożynkowy przemaszerował do parku przy OKSIR. Prowadzący uroczystość Wiceburmistrz Janusz Stypka, Agnieszka Sobalak i Edyta Bukowska powitali zaproszonych gości.

Kolejnym punktem programu było przekazanie przez starostów dożynkowych Państwa: Eweliny Kalinowskiej i Dariusza Stróżykowskiego na ręce Burmistrza Józefa Kałuży dożynkowego chleba, który następnie został podarowany dzieciom z Przedszkola Nr 2 a odebrany przez dyrektor placówki Urszulę Garus.

Starostowie dożynek:

Pani Ewelina Kalinowska: zamieszkała w Łysinach prowadzi wraz z mężem gospodarstwo rolne o powierzchni 35 ha. Jest to gospodarstwo nastawione na hodowlę krów (13 krów dojnych i 14 sztuk młodzieży). W 2010 r. do Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie oddano 68 tys. litrów mleka. W gospodarstwie, które wyposażone jest w podstawowe maszyny rolnicze uprawia się zboża do produkcji roślinnej oraz ziemniaki.

Pan Dariusz Stróżykowski: zamieszkały w Rudnikach wspólnie z żoną użytkuje gospodarstwo rolne o powierzchni 13,3 ha. Jest to gospodarstwo o kierunku ogólnotowarowym. Dominuje tam hodowla bydła i produkcja mleka. Pan Dariusz jest właścicielem 10 sztuk bydła. W ubiegłym roku do Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie oddał 33 tys. litrów mleka. Gospodarstwo wyposażone jest w podstawowe maszyny rolnicze. Dominuje uprawa żyta, pszenżyta i jęczmienia.

Burmistrz Józef Kałuża w swoim wystąpieniu powitał biorących udział w dożynkach i wyraził podziękowanie rolnikom za trud ich pracy. Tegoroczne dożynki swoją obecnością zaszczycili dyrektorzy instytucji, szkół, zakładów pracy, radni Koniecpola. Przybyli posłowie na Sejm RP Halina Rozpondek, Jadwiga Wiśniewska, Szymon Giżyński, Jacek Kasprzyk, Grzegorz Sztolcman, Senator Czesław Ryszka, Przewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego Jarosław Rydzek, członkowie Zarządu Powiatu: Henryk Kasiura, Roman Hyla, Przewodniczący Rady Miejskiej Mieczysław Duda, były wojewoda częstochowski Marek Cezary Graj.

Koła Gospodyń Wiejskich z Koniecpola Rynku i Chrząstowa, Starego Koniecpola, Łysin i Rudnik Kolonia, Kuźnicy Grodziskiej wręczyły przygotowane przez siebie kolorowe wieńce władzom miasta i gminy oraz powiatu.

W tym dniu Burmistrz Józef Kałuża oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Mieczysław Duda wręczyli tytuł Honorowego Obywatela Miasta Koniecpola pani Stanisławie Sokołowskiej, który to Rada Miejska przyznała na Sesji 11 sierpnia 2011r.

Końcowym elementem oficjalnej części uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą posesję i zagrodę. Nagrody oraz słowa uznania i podziękowania od Burmistrza Józefa Kałuży otrzymali
za najładniejszą posesję:
1. Artur Michniewicz – Koniecpol
2. Leszek Ślęzak – Michałów
3. Jan Szafer – Łysiny

za najładniejszą zagrodę:
1. Grażyna Milewska – Radoszewnica
2. Czesława i Ryszard Szmajdzińscy – Łabędź
3. Zofia Tuora – Oblasy
4. Lech Gieroń – Rudniki Kolonia
5. Tomasz Rutkowski – Stanisławice.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Pod stylowo i bardzo różnorodnie udekorowanymi namiotami można było obejrzeć między innymi wystawę płodów rolnych przygotowaną przez Zofię Nowak, Cecylię Wilk i Honoratę Kurek, galerię obrazów, produkty mleczarskie OSM Włoszczowa i wypieki pieczywa i ciast GS Koniecpol, pyszne ciasta Koła Gospodyń Wiejskich z Kuźnicy Grodziskiej, stoisko Banku Gospodarki Żywieniowej oraz KRUS, produkty zakładu kamieniarskiego. W programie rozrywkowym wystąpił zespół „Biesiada Polska” oraz zespół „Cygańskie Wesele”. Dziękujemy Jackowi Kowalczykowi dyrektorowi oddziału BGŻ w Koniecpolu za wsparcie finansowe Dożynek Gminnych.

Iwona Zatońska