25.01.2009 r.

Poezja bierze początek ze wzruszenia rozpamiętywanego w spokoju.

William Wordsworth

W dobie zachłyśnięcia się przez młodzież kulturą obrazkową, przekazem telewizyjnym czy komputerem organizacja konkursów recytatorskich jest sprawą ważną i potrzebną. Rozwija kulturę żywego słowa, uwrażliwia na piękno naszego języka, uczy głębszego przeżywania świata, wreszcie pozwala się wyciszyć, zwolnić i w skupieniu posłuchać, jak młodzież wyraża swe emocje poprzez poezję.

22 stycznia w Zespole Szkół nr 2 w Koniecpolu odbył się etap szkolny XXI Regionalnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Uczestnicy wystąpili w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV - VI szkoły podstawowej i uczniowie gimnazjum.

W skład jury weszły panie:

przewodnicząca - mgr Teresa Kołodziejska
członkowie: mgr Dorota Binek i Zofia Kaniewska.

Serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia na konkurs.

Wśród uczniów pierwszej grupy wiekowej największą popularnością cieszył się Jan Brzechwa i Julian Tuwim, natomiast wśród pozostałych grup nie było zdecydowanych faworytów. Uczniowie dobierali bardzo różne utwory. Pojawiły się teksty Ryszarda Grońskiego, Antoniego Słonimskiego, Edwarda Stachury czy Adama Asnyka.

Sponsorem konkursu było Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe oraz Nadleśnictwo Koniecpol. Dzięki pomocy Państwa, każde dziecko otrzymało upominek, a zwycięzcy nagrody książkowe i mnóstwo gadżetów. Serdecznie dziękujemy za tak miły gest.

A oto wyniki:

Klasy I - III szkoły podstawowej

Klasy IV - VI

Gimnazjum

Organizatorami eliminacji szkolnych XXI Regionalnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów były:

dr Edyta Bukowska
mgr Zdzisława Domoradzka