1.12.2011 r.


Zielony happening

W Przedszkolu Nr 2 w Koniecpolu już po raz czwarty, we współpracy z Sanepidem - Częstochowa realizujemy program " Czyste powietrze wokół nas".

W programie tym uczestniczą 5 i 6 latki wraz z rodzicami. Do tej pory, przez trzy lata udało nam się przeprowadzić wiele ciekawych zadań.

W tym roku 17 listopada w "Światowy Dzień rzucenia palenia" zorganizowałyśmy wraz z dziećmi uliczny pochód pod hasłem "Czyste powietrze wokół nas". Celem naszej akcji było propagowanie zdrowego stylu życia - życia bez nałogu palenia tytoniu. Dzieci z zielonymi balonami, z naklejkami "Nie pal przy mnie - proszę" rozdawały przechodniom antynikotynowe ulotki. Odwiedziliśmy osiedlowe sklepy i zaprzyjaźnione instytucje. Wszyscy witali nas z wielką serdecznością i z dużym zrozumieniem podeszli do naszej akcji.

W przedszkolu dzieciaki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, na których śpiewały piosenki o Dinku - maskotce naszego programu, który uczy jak unikać dymu papierosowego. Na koniec wykonywały prace plastyczne o źródłach dymu.

Wszystkie nasze działania, w których wspiera nas pani Alicja Ciastko, mają na celu przede wszystkim zapobieganie paleniu oraz radzenie sobie w sytuacjach, gdy ktoś w ich obecności pali. W Polsce ok. 90% palących rodziców przyznaje się do palenia w obecności dzieci. Ok. 70% dzieci narażonych jest na wymuszone bierne palenie w domu.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym bierne palenie oznacza m.in.:

  • zwiększoną częstotliwość przewlekłego zapalenia ucha środkowego,
  • zaburzenia rozwoju psychoruchowego,
  • zaburzenia zachowania dziecka,
  • mniejszą odporność na infekcje itd.

Kochani palący rodzice: Nie pozwólcie by Wasze dziecko było narażone na wdychanie dymu papierosowego!

Urszula Nowak
Małgorzata Kurpios