30.12.2010 r.

"Nasze przedszkolne - rodzinne Bożonarodzeniowe tradycje"

W naszym przedszkolu "Boże Narodzenie" to punkt kulminacyjny roku. Tradycją placówki stało się wystawianie "Jasełek" przez grupę starszaków oraz własnoręczne wykonywanie ozdób choinkowych zgodnie z instrukcją rodziców czy dziadków naszych wychowanków.

W tym roku przygotowania do tych pięknych, można rzec - cudownych Świąt wzbogaciłyśmy o wiele nowych ale całkiem starych tradycji i zwyczajów, a było to:

W przygotowaniach tych czynny udział brali niezawodni rodzice naszych wychowanków; dostarczając niezbędnych składników zarówno na "słone" ciasteczka jak i na pyszne, słodkie pierniczki, wymyślając i wykonując stroiki na przedszkolny konkurs oraz przygotowując przepiękne stroje na Jasełka.

I oto nadszedł dzień 22.12.2010, na który wszyscy z niecierpliwością czekali. To był wspaniały dzień. Już od rana wspólnie z rodzicami stroiłyśmy małych - wielkich aktorów do przedstawienia. Później w bardzo podniosłym nastroju odbyły się Jasełka. Dzieci bardzo poważnie podeszły do odgrywanych ról. Scenografia- biedna stajenka oddawała w pełni klimat owej, najważniejszej w dziejach ludzkości nocy.

Obserwowałam twarze rodziców aktorów, w niejednym oku kręciła się łza. Myślę że to ze wzruszenia i dumy z umiejętności swoich pociech. Po przedstawieniu pani dyrektor wręczyła nagrody i dyplomy laureatom i wszystkim uczestnikom rodzinnego konkursu na "Świąteczną ozdobę" Tylko jedno zdanie na temat prac. Wszystkie ozdoby były śliczne, pomysłowe, własnoręcznie wykonane przez rodziców wraz z dziećmi, a o to przede wszystkim nam chodziło. Pragniemy tak angażować rodziców do zadań wychowawczo- dydaktycznych przedszkola, aby poświęcili swój cenny czas swoim "bezcennym skarbom" - czyli dzieciom.

Po tej oficjalnej uroczystości dzieci wraz z personelem przygotowały stół wigilijny, a przedstawiciele placówki udali się ze świątecznymi stroikami i życzeniami do zaprzyjaźnionych urzędów i instytucji. Żeby nie przedłużać, około 12 godziny wszyscy zasiedliśmy do uroczystej Wieczerzy. Były życzenia, opłatek, biały obrus pod obrusem siano. Aby tradycji stało się zadość była: zupa grzybowa z łazankami, ryba, kapusta z grochem i grzybami, kompot z suszu oraz pyszne ciasteczka i słodycze. Nie obyło się oczywiście bez kolęd. Śpiewaliśmy zarówno zbiorowo jak i indywidualnie bądź parami. Zdarzały się też pary " rodzinne"

Było wspaniale, rodzinnie, przedszkolnie i Bożonarodzeniowo. A na koniec jak zwykle podziękowania dla tych wszystkich, bez których te uroczystości nie byłyby takie piękne jak były, a więc po kolei:

Serdeczne, podziękowania składamy:

No i oczywiście dzieciom za wspaniałe przedstawienie, za pyszne pierniczki, śliczne ozdoby choinkowe no i za to że starają się być z dnia na dzień coraz lepsze, grzeczniejsze, bardziej kochane.

Zakończę tę pisaninę cytatem, którym posłużyłyśmy się do składania życzeń rodzicom naszych wychowanków:

"Ilekroć uśmiechasz się do drugiego człowieka
lub podajesz mu pomocną dłoń
Zawsze jest wtedy Boże Narodzenie"

Takiego Bożego Narodzenia życzymy wszystkim rodzicom, dzieciom, pracownikom naszego przedszkola, władzom lokalnym oraz wszystkim tym, którzy będą czytać ten artykuł.

Urszula Nowak