05.02.2014 r.
KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROŻNE
W MIEŚCIE I GMINIE KONIECPOL
Przechodzimy obok nich codziennie. Tylko czasami je zauważamy. Wtedy zatrzymujemy się i zastanawiamy się skąd się wzięły i po co. Jedne pachną świeżą farbą, drugie pod ciężarem minionych lat chylą się ku upadkowi. Te kultowe budowle wznoszono zazwyczaj na rozdrożach, przy drogach w celach dziękczynnych i obrzędowych. Ich geneza jest bardzo stara, a zdania uczonych na temat ich pochodzenia są podzielone. Jedni twierdzą, że kapliczki wzięły się z Grecji, gdzie budowano je na cześć Dionizosa. Inni, wskazują na Rzymian, którzy budowali je niemal na każdym godniejszym skrzyżowaniu i nazywali je "larania".
Ponoć nazwa "kapliczka" wywodzi się od łacińskiego wyrazu "cappa" czyli płaszcz. Być może od płaszcza św. Marcina, który przechowywano wewnątrz specjalnego niewielkiego obiektu zwanym "kaplicą". W VI wieku synod w Agde zatwierdził zgodę na odprawianie nabożeństw przy kapliczkach.
Nie brak również głosów, że kapliczki istniały w czasach pogańskich. Ich pierwowzorem miał być pogański słup kultowy - kapliczka umieszczona na drewnianym lub murowanym wysokim słupie. W IX wieku Nestor wspomina o "pogańskich kapliczkach" - ciało umarłego spalano, a zebrane kości zbierano do małego naczynia i ustawiano na słupie przy drogach. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa kapliczki uważano wciąż za siedziby demonów.
Zygmunt Gloger twierdził nie bez racji, że te stare zabytki wiejskiej sztuki, nie zawsze piękne i ciekawe dające jednak obraz miejscowej kultury - "powinny być ołówkiem lub fotografią odtworzone i zebrane z całego kraju". Przesłanie to stało się bliskie panu Jerzemu Hac, który kapliczkami interesuje się od dawna i zabiega, by "ocalić je od zapomnienia".
|
|
|
Pan JERZY HAC urodził się w Będzinie. Od lat mieszka w Dąbrowie Górniczej. Studia z zakresu organizacja i zarządzanie i inne ukończył na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Były wykładowca akademicki. Praktyk i ekspert w dziedzinie organizacji zarządzania i ekonomiki przedsiębiorstw.
Opublikował tomiki poezji: "Moje obrazy w wierszach" (2007), "Spotkania w przestrzeni - wiersze i sentencje" (2008) oraz wiele innych. Na spotkaniach i wieczorkach literackich prezentuje swoją twórczość poetycką.
W latach 2005-2009 wędrował po ziemi lubelskiej w poszukiwaniu kapliczek, krzyży przydrożnych i ich twórców. Wydał pierwszy w historii tej ziemi album "Piękno krzyży i kapliczek przydrożnych Nałęczowa i okolic" (2009). Organizowane są wystawy i pokazy multimedialne.
W latach 2010-2011 udokumentował w fotografii kapliczki przydrożne we wsi Skrobów powiat Lubartów woj. lubelskie. Można je oglądać w Bibliotece w Skrobowie.
Od dawna upodobał wędrówkę po Beskidach. Zimą 2009-2012 roku udokumentował po raz pierwszy w fotografii wszystkie kapliczki przydrożne i krzyże w Istebnej, Jaworzynce i Koniakowie. Organizowane w Polsce wystawy i pokazy multimedialne wywołują zainteresowanie. Popularyzują Beskid Śląski i ponadczasową kulturę górali.
Dotychczasowe wystawy : Brzesko, Istebna, Mysłowice, Dąbrowa Górnicza, Zielona Góra / Ochla, Ciechocinek, Bielsko - Biała, Pałac Lubostroń w Lubostroniu, Sławków, Mszana Dolna.
W roku 2013 sfotografował kapliczki przydrożne i krzyże we wszystkich wsiach w gminie Koniecpol i w samym mieście. Są dowodem niepowtarzalnego piękna ziemi koniecpolskiej. Kultury przodków i współczesnej społeczności. Prace wykonał nieodpłatnie, a całość dokumentacji fotograficznej w postaci zdjęć i na nośniku elektronicznym ofiarował Towarzystwu Przyjaciół Koniecpola w Koniecpolu. Dziś z wielką przyjemnością możemy Państwu zaprezentować ten zbiór.
Jerzy Zakrzewski
GALERIA JERZEGO HACA
ALEKSANDRÓW koło Michałowa
ALEKSANDRÓW koło Wąsosza
DĄBROWA
KOLONIA RUDNIKI
KONIAWY
KONIECPOL
KUŹNICA GRODZISKA
KUŹNICA WĄSOWSKA
LUBORCZA
ŁABĘDŹ
ŁYSAKÓW
ŁYSINY
MICHAŁÓW
OBLASY
OKOŁOWICE
PĘKOWIEC
PIASEK
PRZYSIEKA
RADOSZEWNICA
RUDNIKI
STANISŁAWICE
STARY KONIECPOL
TEODORÓW
TERESÓW
WĄSOSZ
WÓLKA
ZAGACIE
ZAŁĘŻE
ZARÓG
foto - Jerzy Hac
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
COPYRIGHT BY JERZY HAC