09.05.2009 r.

Przedstawienie edukacyjne w Przedszkolu Nr 2 w Koniecpolu

"Mamo, tato, nie pal"


Nasze przedszkole realizuje program przedszkolnej edukacji antytytoniowej "Czyste powietrze wokół nas" Głównym celem tego programu jest:

  1. Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
  2. Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Myślę ,że nie muszę nikomu tego udowadniać jak ważne dla zdrowia dzieci i nas wszystkich są te wyżej wymienione cele. Zdrowie nasze i naszych dzieci to skarb, dar, o który należy dbać, troszczyć się a nie wystawiać na szkodliwe działanie dymu tytoniowego.

Jednym z wielu realizowanych przez nas zadań programu było przygotowanie i nagranie w formie elektronicznej przedstawienia słowno- muzycznego o tematyce antynikotynowej.

Przedstawienie to miało miejsce w naszym przedszkolu w dniu 6.05.2009r. Byli na nim obecni rodzice niektórych dzieci - świetnych aktorów. Jednogłośnie stwierdzili Oni, że przedstawienie jest super. To była prapremiera przedstawienia. Natomiast premiera dla naszego lokalnego środowiska odbędzie się dnia 12. 05. 09r. w naszym przedszkolu w godzinach popołudniowych. Już dziś serdecznie na nie zapraszamy wszystkich zniewolonych tym okropnym nałogiem i nie tylko.

Troszkę o scenariuszu i o scenografii.

Scenariusz napisała nasza koleżanka - mgr Małgorzata Kurpios. Chociaż do tej pory dała się poznać jako świetny organizator, dobra kumpelka, specjalistka w swoim fachu, aczkolwiek bardzo skromna, to o talencie Małgosi jakim jest skłonność do pisania wierszem nie miałyśmy pojęcia. Cały tekst rymowany, na temat dokładnie pasujący do wymogów regulaminu konkursu mówi sam za siebie.

Scenografia - "kącik domowy", w tle wielki napis z antyreklam z pudełek od papierosów: " Mamo, tato nie pal !" oraz piękne prace plastyczne dzieci z ogólnopolskiego konkursu plastycznego pod tym samym tytułem.

Należałoby jeszcze wspomnieć o wspaniałej grze małych - wielkich aktorów. W przedstawieniu wzięli udział: Tata, mama oraz dzieci, które właśnie wróciły z przedszkola. No i oczywiście ważny gość - " Dinek" - zielony stworek, który pomógł dzieciom w oduczeniu rodziców od palenia papierosów. To tyle w wielkim skrócie.

Gotowe, nagrane przez Pana Andrzeja przedstawienie zostało wysłane na konkurs, którego organizatorem jest państwowy Inspektor Sanitarny w Katowicach.

Dodam jeszcze, że w szatni naszego przedszkola została zorganizowana wystawa dla rodziców, która ma na celu obrzydzić rodzicom palenie papierosów, oraz pomóc Im w rzuceniu tego zgubnego nałogu.

A teraz podziękowania: Serdecznie podziękowania kierujemy do dzieci- aktorów za wspaniałą grę aktorską, do Pani Małgosi za ujawnienie swojego talentu pisarskiego, Panu Andrzejowi, za to, że mimo nawału pracy zgodził się nam pomóc oraz naszym kochanym rodzicom za przygotowanie pięknych strojów oraz za dopingowanie nas do czynienia tego wszystkiego.

Na końcu podziękowania kieruję do naszego zgranego, wspaniałego personelu, który potrafi się zmobilizować do wykonania nawet bardzo trudnego zadania.

A teraz podsumowanie. Jeśli znajdzie się wśród rodziców choćby tylko jeden, który zdecyduje się rzucić palenie razem z nami , to z całą stanowczością stwierdzam, że opłaciło się.

Zakończę wierszem, który z powagą w głosie recytuje Kuba - 5 cio latek:

" Chociaż jestem jeszcze mały
i o życiu mało wiem,
to jednego jestem pewien:
PAPIEROSOM MÓWIĘ - NIE"

Urszula Nowak
Przedszkole Nr 2 w Koniecpolu.