03.09.2010 r.
Odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom Katynia 1940 roku.
"Wszystko jest w ręku Boga,
jedynie historia wymknęła się spod jego kontroli"
25 sierpnia 2010 roku nastąpiło odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość odbyła się z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Koniecpola, którego jednym z głównych zadań statutowych jest odkrywanie nowych faktów z historii naszego miasta i przekazywanie tej wiedzy koniecpolanom. Realizacja zamierzeń Towarzystwa możliwa była dzięki współpracy z Panem Burmistrzem Miasta i Gminy Józefem Kałużą, który nasz pomysł zaaprobował i pomagał w jego wykonaniu.
Uznaliśmy, że wszyscy koniecpolanie, nie tylko ci najstarsi, powinni wiedzieć iż nie wszystkie ofiary zbrodni katyńskiej są nam obce i nieznane. Na koniecpolskiej liście katyńskiej na dzień dzisiejszy znajdują się nazwiska pięciu osób wywodzących się z naszego miasta bądź okolicznych wiosek. Chcieliśmy upamiętnić tych koniecpolan, którzy bez wyroku sądu zostali pozbawieni życia strzałem w tył głowy. Uznaliśmy, iż za lata milczenia o tej zbrodni, ukrywania winnych i faktów, należy się ofiarom katyńskim tym większy szacunek, hołd i wdzięczność, której wyrazem będzie postawiony dla nich pomnik.
![]() |
![]() |
Pomnik przedstawia trzy krzyże symbolizujące miejsca trzech kaźni Polaków na wschodzie - Katyń, Charków i Miednoje. Na pomniku widnieje prosty lecz wiele mówiący napis - Katyń 1940.
Mianem Zbrodni Katyńskiej określa się wymordowanie przez NKWD na wiosnę 1940 roku przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR ok. 21768 obywateli polskich - jeńców wojennych osadzonych w specjalnych obozach jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz osób cywilnych aresztowanych i osadzonych w więzieniach na terenach okupowanych przez ZSRR.
Decyzję o wymordowaniu podjął osobiście Józef Stalin dnia 5 marca 1940 roku.
W skład wymordowanej przez Rosjan grupy wchodzili oficerowie Wojska Polskiego, w tym pochodzący z rezerwy, jak i oficerowie i podoficerowie Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza.
Ofiary zbrodni stalinowskiej zostały pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru oraz w Piatichotkach na przedmieściach Charkowa. 7 tys. ofiar zostało pochowanych w innych, nieznanych do dnia dzisiejszego miejscach.
Na koniecpolskiej liście katyńskiej, na dzień dzisiejszy znajduje się pięć osób. Są to:
urodził się 2 maja 1907 roku w Koniecpolu. Syn Stanisława i Marii z domu Mieczyńskiej. Po odbyciu służby wojskowej ukończył Szkołę Podchorążych przy 27 Pułku Piechoty w Częstochowie. W pułku tym służył przez kilka lat i w stopniu porucznika przeszedł w 1937 roku do służby w Korpusie Ochrony Pogranicza na Polesiu. Po 17 września1939 r. dostał się w nieznanych okolicznościach do niewoli sowieckiej - umieszczony w obozie w Starobielsku. Rodzina otrzymała stamtąd jedną kartkę pocztową. Został zamordowany w Charkowie wiosną 1940 r.
urodził się 7 lutego 1899 roku. Syn Władysława i Marianny z domu Łypaczewskiej. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Działacz Polskiej Organizacji Wojskowej, legionista, pracownik Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego w Dąbrowie Górniczej. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1918-1921. Walczył w 27 pułku piechoty pod Radziwiłłowem i Brodami. Porucznikiem ze starszeństwem mianowany został 2 stycznia 1932 r. Adwokat z Częstochowy, wpis na listę adwokacką uzyskał w 1930 roku. Praktykę wykonywał w kancelarii w Częstochowie przy ul. Wolności 23. Podczas Kampanii Wrześniowej znalazł się na terenach zajętych przez Sowietów. Dostał się do niewoli i przebywał w obozie kozielskim. Zidentyfikowany podczas ekshumacji w 1943 roku pod Nr PCK 02339.
urodził się w Kalenicach w 1913 r. - syn Stanisława i Stanisławy. Po ukończeniu Szkoły Rolniczej w Dobroszycach koło Radomska odbył służbę wojskową w Sochaczewie. Następnie wstąpił do policji konnej w Łodzi. W czasie Kampanii Wrześniowej bronił Warszawy, a po jej opuszczeniu przedostał się do Kowna. W niewyjaśnionych okolicznościach został pojmany przez Sowietów i osadzony w obozie jenieckim w Ostaszkowie. Zamordowany w piwnicach NKWD w Twerze. Jego numer obozowy 3841. Do dnia 18 listopada 1990 r. rodzina nie wiedziała co stało się z Marianem Sierpińskim, przypuszczając jedynie, że podzielił on los innych oficerów Wojska Polskiego. W artykule prasowym Rzeczpospolitej przedstawiono listę funkcjonariuszy policji zamordowanych w kwietniu 1940 r. w Twerze. Pod numerem 27 widnieje nazwisko aspiranta policji Mariana Sierpińskiego.
urodził się w1899 r. w Kuźnicy Grodziskiej. Jako ochotnik brał czynny udział w wojnie z Bolszewikami w 1920 r. W 1939 r. zgłosił się na ochotnika do wojska. Z uwagi na wiek przydzielono go do Policji. Jako Pomocnik Policjanta pilnował mostu na Pilicy w Koniecpolu, a po wkroczeniu Niemców wraz z innymi znalazł się na Wschodzie. Zamordowany przez NKWD w 1940 roku w Miednoje. Pan Jan Więcek ujęty jest na Liście Katyńskiej pod numerem 16497.
urodził się 4 lutego 1904 roku w Krakowie. Syn Mieczysława i Jadwigi z Zielonków. Właściciel dóbr Jarzębina, która w czasie II wojny światowej należała administracyjnie do gminy Koniecpol. Absolwent VII Państwowego Gimnazjum Realnego w Krakowie, a następnie Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Jagielońskiego. Mianowany na podporucznika 1 stycznia 1934 r. Przydzielony do 8 Pułku Ułanów, następnie do 6 Pułku Ułanów, w których odbywał ćwiczenia rezerwy jako dowódca plutonu. Podczas Kampanii Wrześniowej walczył z Niemcami jako żołnierz 2 Pułku Szwoleżerów Pomorskiej Brygady Kawalerii. Po wkroczeniu do Polski Sowietów dostał się do niewoli i został wywieziony na wschód. Osadzony w obozie jenieckim w Starobielsku, a zamordowany w więzieniu NKWD w Charkowie. Ludwik Sędzimir na Liście Katyńskiej występuje pod numerem 13326.
Pomnik odsłonięty został przez rodziny ofiar poległych na wschodzie, bratanicę kapitana Zygmunta Pytlewskiego panią Elżbietę Pytlewską Jelonek i pana Mariana Starczewskiego - siostrzeńca aspiranta Mariana Sierpińskiego.
Gdyby zdarzyło się, że ludzie o tym tragicznym wydarzeniu w historii naszego narodu i jego ofiarach zapomną, ten pomnik będzie mówił za nich.
Agnieszka Sobalak
Maria Koćwin
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
JEŻELI POSIADAJĄ PAŃSTWO INFORMACJE O OSOBACH Z ZIEMI KONIECPOLSKIEJ, KTÓRE POLEGŁY NA WSCHODZIE PROSIMY O KONTAKT I WSZELKĄ POMOC W CELU UZUPEŁNIENIA KONIECPOLSKIEJ LISTY KATYŃSKIEJ.
Zarząd TPK