03.11.2008 r.

Październikowe spotkania w Przedszkolu Nr 2 w Koniecpolu.


Miesiąc październik obfitował w naszym przedszkolu w ciekawe spotkania. Najpierw odwiedził nas Pan policjant i jak co roku uświadamiał dzieci w jaki sposób, bezpiecznie zachowywać się w różnych sytuacjach na drodze, ale nie tylko. Przedszkolaki dowiedziały się także o tym jak powinny zachować się w kontaktach z nieznajomymi dorosłymi, którzy nie zawsze mają dobre zamiary wobec innych.

Następnym gościem była Pani listonosz. Opowiadała dzieciom o swojej pracy oraz pokazała zawartość strasznie ciężkiej torby. Dzieci były bardzo zadowolone szczególnie z kartek i folderów reklamowych, które na koniec spotkania otrzymały w prezencie od Pani listonosz.

Ostatnim październikowym gościem była aktorka- Pani Krystyna Popławska, która już kilkakrotnie odwiedzała nasze przedszkole ze staranie przygotowanymi, wartościowymi spektaklami teatralnymi. Tym razem przygotowała przedstawienie kukiełkowe pt. "Szczęśliwy Książę", w którym, ku swojemu wielkiemu zadowoleniu mogły uczestniczyć również dzieci.

Przedszkolaki z wielką powagą i zaangażowaniem podeszły do odgrywanych przez siebie ról. Pani Krystyna nauczyła je jak przenieść ruch z własnej osoby na kukłę w sytuacji gdy jest smutna, wesoła lub dumna. Młodzi aktorzy mieli okazję prowadzić dialogi zarówno między sobą, jak również wciągać do rozmowy kolegów z widowni. Widzowie z wielkim zainteresowaniem i przejęciem śledzili losy "Szczęśliwego Księcia" oraz sympatycznej jaskółki, która rezygnując ze swoich planów, na prośbę Księcia pomagała biednym, potrzebującym ludziom.

Na koniec przedstawiania można było usłyszeć gromkie brawa, myślę że były zasłużone nie tylko dla Pani Krystyny i młodych artystów ale także dla tytułowego bohatera- Księcia, który pozbył się swoich cennych gadżetów aby ratować innych. Po co, dlaczego?- zapyta niejeden. Szlachetność, uczynność, hojność, co to takiego? Czy to już archaizmy, czy o czymś takim można usłyszeć tylko w bajce dla dzieci? Myślę że nie. My wychowawcy powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby młode pokolenie na nowo poznało znaczenie tych pięknych słów.

Bożena Rał, Urszula Nowak
Przedszkole Nr 2 w Koniecpolu