Towarzystwo Przyjaciół Koniecpola Koniecpol Zamkowa 27
Koniecpol, 16.04.2007 r.
Rozwiązanie konkursu
"Cudze chwalicie, swego nie znacie; sami nie wiecie, co posiadacie"
Pracę wykonała uczennica klasy III "b" Agata Adamowicz.
Kategoria : młodzież szkół średnich.
Odpowiedzi:
- Na zdjęciu tym znajduje się kościółek w Podlesiu. Bardzo ciekawe jest wyposażenie tego kościoła. Niedawno został odnowiony, lecz nieprofesjonalne odrestaurowanie, ze względu na użycie nowoczesnych materiałów, nie koreluje z zabytkowym charakterem obiektu.
- Zespól pałacowo - kościelny w Maluszynie. Fotografia przedstawia widok od strony rzeki. Przed wojną pałac zamieszkiwany był przez rodzinę Potockich. Obecnie znajduje się w nim szkoła. Na uwagę zasługuje bardzo ciekawe wyposażenie kościoła.
- Kościół w Bożykowej widoczny jest na fotografii numer 3. W kościele tym w roku 1210 odbył się synod biskupów polskich na którym zatwierdzono m.in. celibat dla księży. Wewnątrz w kościele po prawej stronie umieszczona jest tablica pamiątkowa upamiętniająca to wydarzenie.
- Zbór ariański w Silniczce. Obecnie odnowiony. Wokół zboru znajduje się symboliczny pomnik pomordowanych przez Niemców mieszkańców Silniczki. Zbór obecnie służy jako cel spotkań okolicznych niekulturalnych mieszkańców czego przykładem mogą być butelki po napojach alkoholowych oraz niedopałki papierosów.
- Kapliczka w miejscowości Wąsosz. Zdewastowana. Znajduje się ona obok byłej szkoły podstawowej. Jak widać na zamieszczonym zdjęciu nikt się nią nie opiekuje. A szkoda.
- Kapliczka w Mełchowie upamiętniająca Adama Chmielowskiego, późniejszego brata Alberta. Kapliczka jest zadbana. W środku znajduje się obraz brata Alberta oraz tablica fundatorów. Klucz znajduje się u sąsiadów, którzy chętnie opowiadają historię kapliczki. Podobno powstała w jedną noc wbrew ówczesnym władzom. Obecnie odbywa się tu jedna msza święta w niedzielę.
- Kapliczka św. Piotra na Modle. Figura przedstawia św. Piotra, który trzyma w swych rękach klucze od Nieba. Kilkanaście lat temu kapliczka pokryta była miedzianym dachem. Obecnie pokryta jest papą. Figura przez pewien czas nie miała głowy, ze względu na to iż wrzucono ją do pobliskiej wody. Po jej wyjęciu nieprofesjonalnie przytwierdzono ją do reszty tułowia. Obserwować możemy specyficzny szalik na szyi św. Piotra.
- Na zdjęciu tym widnieje kapliczka w lesie sosnowym między Mełchowem a Skrajniwą. Według opowiadań bliskich mieszkańców ogień trzykrotnie podchodził pod kapliczkę, lecz nie strawił jej. Świadectwem tego jest widoczny gołym okiem fakt, ponieważ drzewa wokół kapliczki są dosyć młode, drzewo zaś na którym przymocowana jest kapliczka jest zdecydowanie starsze.
- Mełchów. Mogiła powstańców styczniowych, którzy polegli w bitwie z Rosjanami. W tej bitwie został ranny Adam Chmielowski. Ilość wypustek na krzyżu podobno odpowiada ilości poległych powstańców. W ubiegłym roku miałam okazję uczestniczyć w lokalnych uroczystościach w których główną atrakcją była rekonstrukcja bitwy. Częstowano smaczną grochówką. Szkoda, że podobnych imprez nie ma w Koniecpolu.
- Symboliczny cmentarz chorych na cholerę. Znajduje się on na zakręcie między Bożykową i Grodziskiem.
- Dąb znajduje się przed Kuźnicą Wąsowską. Szkoda, że nie jest pomnikiem przyrody. W jego dziupli z powodzeniem mogą zmieścić się 4 osoby. Pozostawione tam butelki i kapsle świadczą o innym ( być może biesiadnym ) wykorzystaniu drzewa.
- Na zdjęciu tym widnieje 5 dębów, znajduje się tam również miejsce po szóstym dębie. Miejsce to znajduje się między Silniczka a Budzowem koło rezerwatu Dębowiec. Podobno jest tam mogiła 6 powstańców styczniowych. Między drzewami znajduje się krzyż przystrojony ludowymi kwiatami.
- Największe drzewo w Polsce znajduje się w Cielętnikach koło miejscowego kościoła. Jest to lipa, która wraz z innymi przyległymi drzewami zrosła się w jeden pień. Obecnie teren został zagrodzony aby nie obgryzać drzewa. Podobno kora tej lipy pomogła pewnemu mieszkańcowi na problemy z zębami.
- Prawdopodobnie jest to Grodzisko koło kościoła w Podlesiu w kierunku torów kolejowych za ostatnim zabudowaniem po prawej stronie. Widoczne są drobne zarysy dawnej fosy i palisady.
- Dawna biblioteka znajdująca się obok dworku w Radoszewnicy. Fotografia przedstawia widok z tyłu.
- Cegielnia pod Radoszewnicą. Świadczyć o tym może położenie, charakterystyczny kształt lochów oraz nieuprzątnięte cegły pod ścianą. W ciekawy sposób można dowiedzieć się jak produkuje się cegły.
- Współrzędne geograficzne świadczą o jakiejś piwnicy przy Rynku. Jest to miejsce ogólnodostępne. Jedynym wejściem, które otwarte jest cały czas ( z braku drzwi, gdyż są one wyrwane ) jest piwnica pod byłym Urzędem Miasta obok biblioteki.
- Kamieniołomy za szkołą w Olbrachcicach. Znajdują się tam ciekawe rośliny, krzewiny. Jest to malowniczo położone miejsce.
20.04.2007 r.
Rozwiązanie konkursu Pana Dawida Piątkiewicza.
Kategoria: Dorośli
Kliknij aby załadować rozwiązanie
Aby działanie zakończyło się sukcesem musisz mieć zainstalowanego Adobe Readera