20.05.2009 r.

Goście z Ukrainy

Już po raz drugi Gimnazjum nr 1 gościło swoich przyjaciół ze Śniatyńskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Koniecpol Józefa Kałuży oraz dyrektora gimnazjum Przemysława Wojciechowskiego do Koniecpola przyjechało 15 uczniów wraz z opiekunami. Przywitani przez dyrektora chlebem i solą, po ciężkiej i długiej podróży rozeszli się do domów w których mięli spędzić najbliższe dni.

Wizyta młodzieży trwała od 12 do 18 maja. Umowa między gminą Koniecpol i gminą Śniatyń obejmuje wymianę międzynarodową dla delegacji z gmin w ramach wymiany doświadczeń oraz dla młodzieży szkolnej. Jest to wspaniała okazja do poznania kraju partnerskiego, poznania zwyczajów, przezwyciężania stereotypów i uprzedzeń zakorzenionych często w mentalności i kulturze młodych ludzi oraz do budowania osobistych kontaktów, które w przyszłości będą kontynuowane.

Opiekunami, a zarazem organizatorami atrakcji czekających w Polsce byli nauczyciele Agnieszka Sobalak i Wojciech Skrobich.

W ramach programu, 15 gości z Ukrainy wraz ze swoimi gospodarzami, czyli młodzieżą goszczącą ich u siebie w domach zwiedzili podczas 2 dniowej wycieczki Zakopane i Kraków. Tam pod czujnym okiem Wojciecha Skrobicha i Bożeny Bobrowskiej oraz przewodnika wędrowano po szlakach tatrzańskich. Drugi dzień wycieczki spędzono w Krakowie. Młodzież ukraińska miała okazję zwiedzić perłę zabytków polskich, czyli Wawel. Dwudniowa wycieczka była wspaniałą okazją do integracji międzynarodowej. Już na samym początku zawiązały się przyjaźnie, które mamy nadzieję przetrwają latami.

15 maja uczniowie Śniatyńskiego Zespołu Szkół spędzili w Koniecpolu na obchodach "Dni Koniecpola" biorąc aktywny udział w Grze Terenowej "Śladami historii Koniecpola" zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Koniecpola. Dzięki wspólnej zabawie młodzież ukraińska mogła poznać historię naszego miasta. W tym dniu delegacja z Ukrainy gościła także u Burmistrza Miasta i Gminy Józefa Kałuży, a tam czekały na nich piękne prezenty, dzięki którym z pewnością jeszcze milej będą wspominać swój pobyt w Koniecpolu. W czwartym dniu wizyty w Polsce pod opieką Agnieszki Sobalak i Olgi Kalinowskiej młodzież zwiedzała Klasztor Jasnogórski w Częstochowie, natomiast wieczór spędzili przy ognisku w leśniczówce na Załężu. Ostatni dzień pobytu to wyjazd na Jurę Krakowsko - Częstochowską do Mirowa i Bobolic. Opiekę podczas wycieczki sprawowali Jacek Rał i Remigiusz Robak. Resztę dnia uczniowie spędzili biorąc udział w imprezach towarzyszących "Dniom Koniecpola".

Szkoda, że czas tak szybko płynie. Młodzież po kilku dniach wspólnego pobytu zżyła się ze sobą. Z głową pełną wspomnień oraz zakupionymi w Polsce prezentami dla najbliższych w poniedziałek 18 maja udali się w drogę powrotną na Ukrainę.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w zorganizowaniu tego wspaniałego doświadczenia. Dziękujemy Rodzicom oraz Dzieciom, którzy zgodzili się gościć młodzież z Ukrainy. Dziękujemy Nauczycielom, którzy sprawowali opiekę podczas wycieczek i wspólnych zabaw. Dziękujemy także Paniom z obsługi, które dbały, aby nasi goście nie chodzili głodni podczas wizyty w Koniecpolu. Mamy nadzieję, że nasza rewizyta na Ukrainie będzie tak samo udana jak pobyt naszych przyjaciół w Polsce.

Agnieszka Sobalak