12.06.2010 r.

Katyń - uzupełnienie

W nawiązaniu do artykułu pana Mirosława Gałwiaczka pt. ”Oficerowie Wojska Polskiego i Policjanci zamordowani w ” Zbrodni Katyńskiej” - Bohaterowie Ziemi Koniecpolskiej” pragnę oznajmić, że z terenu Gminy Koniecpol zamordowany przez NKWD na Wschodzie (w Miednoje) był jeszcze pan Jan Więcek urodzony w1899 r. w Kuźnicy Grodziskiej.

Jan Więcek znany był społeczności lokalnej, jak i mnie z tego, że jako ochotnik brał czynny udział w wojnie z Bolszewikami w 1920 r. Również w 1939 r. zgłosił się na ochotnika do wojska. Z uwagi na wiek przydzielono pana Więcka do Policji. Jako Pomocnik Policjanta pilnował mostu na Pilicy w Koniecpolu, a po wkroczeniu Niemców wraz z innymi znalazł się na Wschodzie.

Tego rodaka, wraz z innymi obywatelami Kuźnicy zaginionymi w wojnie upamiętniłem na tablicy okolicznościowej umieszczonej w kościele w Oblasach.

Pan Jan Więcek ujęty jest na Liście Katyńskiej i można to sprawdzić w Internecie na stronie www.katedrapolowa/ofiary str. 330 poz 16497.

Dobrze, że autor wspomnianego artykułu podjął temat ludobójstwa na Wschodzie. Nie można jednak budować prawdziwego obrazu przeszłości opierając się tylko na wybiórczych źródłach, najczęściej ocenzurowanych, a inne a priori traktować jako nieprzydatne i fałszywe. Myślę, że wspólnie, korzystając z wolności słowa, stworzymy pełniejszy obraz tych odległych zdarzeń i ludzi w nich uczestniczących.

Zdzisław Tarkowski