Cudowny Czas Świąt - Jasełka i Wigilia w Przedszkolu nr 2

"Oto Boże Narodzenie - odtąd nam się jawi. Jego bliskość, Boża bliskość - pełna błogosławieństw! Bo dzieciątko, choć tak małe - zgromadziło całą salę...".

Słowa te, były szczególnie aktualne 18.12.2009r , w tym bowiem dniu odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie wigilijne poprzedzone jasełkami.

Miła, świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim gościom zgromadzonym w sali Starszaków. Piękna scenografia, kolorowe stroje sprawiły, że rodzice, dziadkowie i zaproszeni goście z zainteresowaniem słuchali dzieci, które wprowadziły wszystkich w szczególny nastrój. Przedstawienia jasełkowe to już tradycja w naszym przedszkolu, dzieciaki długo i starannie uczyły się ról i kolęd, rodzice wspólnie z nauczycielkami przygotowywali stroje wszystko po to, by w tym ważnym dniu wszystko wypadło jak najlepiej. I tak właśnie było.

Szczególne wzruszenie i zaciekawienie wzbudziła kolęda, której początek tu przytoczę, bo przeurocze są jej słowa:

Zostań Jezu mym braciszkiem
Podzielę się z Tobą wszystkim.
Dam Ci swoje klocki lego
Dam misiaczka pluszowego.
Dam zabawki, dam słodycze,
Babcie, dziadka Ci pożyczę
Podzielę się mamą, tatą,
Bądź braciszkiem moim za to...

Jasełka przygotowałyśmy wspólnie z siostrą Teresą i chciałybyśmy w tym miejscu serdecznie podziękować Jej za pomoc i zaangażowanie.

Po jasełkach wszystkie dzieciaki oraz cały personel przedszkola uczestniczyli we wspólnej Wigilii. Rozpoczęła się ona odczytaniem fragmentu ewangelii o Narodzeniu Dzieciątka Jezus, potem wszyscy dzielili się między sobą opłatkiem i składali sobie świąteczne życzenia. Na stole zagościły tradycyjne potrawy: zupa grzybowa, kapusta z grochem, rybka, kompot. Było też miejsce dla niespodziewanego gościa, który jak się okazało także do nas zawitał. Po wspólnym posiłku nadszedł czas na kolędowanie, najpierw śpiewaliśmy wspólnie, potem każdy miał możliwość zaśpiewać samodzielnie i to uwaga: do mikrofonu. Chętnych było dużo, dzieciaki kolędowały mniej lub bardziej odważnie, a w nagrodę otrzymywały lizaki, wystąpiły nawet panie nauczycielki i to w towarzystwie pani dyrektor. Wigilię zakończyliśmy "na słodko", częstując przedszkolaki pysznymi, czekoladowymi cukierkami i rozdając im świąteczne kolorowanki.

Ostatnie, przedświąteczne dni to czas wysyłania i składania sobie życzeń. My także udaliśmy się z życzeniami do zaprzyjaźnionych z nami instytucji: Urzędu Miasta i Gminy, Nadleśnictwa, OKSiR, Warsztatów Terapii Zajęciowej, ZAS-u. Podziękowaliśmy za współpracę i podarowaliśmy świąteczne upominki.

Zakończę serdecznym zaproszeniem WSZYSTKICH KONIECPOLAN na przedstawienie jasełkowe, które odbędzie się dnia 10.01.2010r. po mszy popołudniowej w kościele pod wezwaniem Św. Michała Archanioła.

Małgorzata Kurpios
Magdalena Jasińska
Bożena Rał